برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز یکشنبه 6 خرداد 1397   برابر با  :    27/5/2018  میلادی    مصادف با :    1439/9/12  قمری
___________________________________________________________________
کامبیز رضایی سرپرست اداره روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس
روابط عمومی چشم بینا و گوش شنوای سازمان است

سرپرست اداره روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس گفت: روز ارتباطات و روابط عمومي، روز تجليل از نهادي است كه بار سنگين اطلاع رساني از عملكرد سازمان خود را بر دوش دارد و البته اين، همه نقش روابط عمومي ها نيست.
کامبیز رضایی با اشاره به این که روابط عمومی آينه تمام نماي يك سازمان است، كه بر شانه راست خود بار اقناع و بر شانه چپ خود، وظيفه ترغيب را حمل مي كند، اظهارداشت: هدف نهايي اين دو رسالت عظيم، ايجاد حسن تفاهم ميان سازمان و مردم است.
وی با بیان این که روابط عمومی برای موفق شدن در انجام رسالت هايش همواره جلوتر از افکارعمومی حرکت می کند، یعنی پیش بینی کند که افکار عمومی در آینده ممکن است چه نیازها و انتظاراتی داشته باشند و چه درخواست هایی در ذهنشان شكل بگيرد، افزود: اين چنين است كه روابط عمومی همیشه باید چند گام جلوتر از افکار عمومی، جلوتر از توقعات و انتظارات عمومی و جلوتر از ایده ها و برنامه های سازمانی خود حرکت کند تا بتواند از دستاوردهای جدید روابط عمومی و ارتباطات که در کل دنیا در حال تغییر و تحول است بهره جسته و به آنها توجه داشته باشد.
سرپرست اداره روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس ادامه داد: روابط عمومی را پل ارتباطی میان سازمان و افکار عمومی جامعه تعریف کرده اند و تفسیر این بیان، صدها صفحه تحلیل و نوشته خواهد شد؛ اما روابط عمومی اگر قادر باشد اطلاع رسانی به هنگام را در دستور کار خود قرار دهد و میان مدیریت، مجموعه و شهروندان ارتباط برقرار کند و بازخورد فعالیت ها را به گونه ای رصد کند که امکان ارتقای سطح عملکرد سازمان فراهم آید، در انجام وظيفه خود موفق است.
رضایی با تاکید بر این که روابط عمومي ها پُل هاي ارتباطي بين سازمان ها و جمعيت ها و طرف هاي زيربط هستند و بيان كننده و منادي اخبار و اطلاعات سازمان ها به مخاطبين خود هستند، تصریح کرد: روابط عمومی ها تاكنون مبّلغ و منادي خوبي براي خود نبودند و نقش سازنده و خطير آن ها در اذهان عمومي كم رنگ و كم اعتنا بوده است كه بايد تلاش كرد اين نقيصه را به بهترين نحو جبران كنيم.
___________________________________________________________________
محمد مهدی كاردان مدیر روابط عمومی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

نگاه به روابط عمومی، صرفاً تبلیغاتی است

مدیر روابط عمومی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت:درحال حاضر نگاه به روابط عمومی، صرفاً تبلیغاتی است كه این امر باعث تحریف افكار و دور شدن روابط عمومی از رسالت اصلی خود شده است.
محمد مهدی كاردان با توجه به روز روابط عمومی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:از پیدایش روابط عمومی در ایران بیش از نیم قرن می گذرد هنوز روابط عمومی با مسائل مختلفی مواجه است.
وی بیان كرد:متأسفانه بررسی تاریخی این دانش در ایران نشان می دهد كه به رغم وجود اندیشه ها و ایده های جدید برای توسعه آن، هیچ گونه اقدام عملی بنیادی در این زمینه صورت نگرفته است به همین دلیل است كه امروزه روابط عمومی ها بیشتر وقت خود را صرف برطرف ساختن مشكلات خود می كنند.
كاردان اضافه كرد :ورود به این مشكلات، توان و شرایط ایفای وظایف و رسالت راستین را از روابط عمومی گرفته است.
وی ادامه داد:با توجه به این مطالب می توان گفت نگاه به روابط عمومی ، صرفاً تبلیغاتی است كه این امر باعث تحریف افكار و دور شدن روابط عمومی از رسالت اصلی خود شده است.
كاردان گفت :امروزه به نظر می رسد كه معیارهای غالب در جامعه ما بی توجهی به ارزش های نهفته در كار روابط عمومی هاست به طوری كه این امر باعث شده كه در بسیاری از سازمان ها، بخش روابط عمومی مبدل به بخش تبلیغات سازمان شود و كمتر به مفاهیم و ارتباطات دوسویه بپردازد.
مدیرروابط عمومی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهارداشت:ازآنجایی كه روابط عمومی پل ارتباطی سازمان و مخاطبان آن است، در این جاده دو طرفه قادر است سیاست ها، برنامه ها و عملكردهای سازمان را به مخاطبان از یك سو و نیازها، خواست ها ، دیدگاه ها و نظرات مخاطبان را به سازمان از سوی دیگر منتقل كند.
مدیر روابط عمومی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت:با توجه به این مطلب می توان نتیجه گرفت هرچه این شبكه توزیع و تقاضا، برنامه ریزی شده تر و منسجم تر رفتار كند سازمان و مخاطبان آن ضمن رضایتمندی از وضعیت ارتباط ، در جایگاه خود ارتقا می یابند.
وی افزود:رشد و شكوفایی ایده های خلاق در روابط عمومی نیز علاوه بر سایر فاكتورها ، مستلزم داشتن ویژگی ها و خصوصیات خاص رفتاری از سوی مدیران است.
كاردان اضافه كرد: داشتن توانایی عقلانی، گزینش سبك فكری ابداعی در مقابله با مشكلات احتمالی و انگیزش برای به فعل درآوردن ایده های جدید از سوی مدیران روابط عمومی می تواند در رشد این توانایی هم در سطح مدیریت و هم در سطح كارگزاران مثمر ثمر باشد.
___________________________________________________________________
غلامرضا تدین مدیر روابط عمومی بنیادمسکن انقلاب اسلامی استان فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

قبل از هرچیزلازم می دانم 27ارديبهشت ماه روز ارتباطات و روابط عمومي رابه همه دوستان و اساتيد روابط عمومي، ودست اندرکاران ارتباطات  تبریک عرض نمایم
از آنجایی که روابط عمومی برای دستیابی وتفاهم با مخاطب وهمچنین تحقق اهداف سازمانی خود در ابعاد مختلف باید تاثیرگذار باشد لذا این موضوع را می طلبد که درعصر حاضریعنی قرن اطلاعات  وارتباطات که بسترکار باگذشته ازسنتی به دیجیتال یاهمان الکترونیک تغییریافته است با تغییرنگرش کلی مدیران برعملکرد قدیم وجدیداین حوزه به یک روابط عمومی نوین یا همان روابط عمومی الکترونیک روی آورده وبا انجام فعالیتهای بیشتروارائه خدمات بهتربتوانیم نبض تپنده وطنین آهنگین جامعه بوده و نیازهای مردمی واجتماعی سازمان خود را جواب دهیم. به نظرمن اینجاست که می توانیم بگوییم امروزه نه تنها علم روابط عمومی دانشی فراتر ازعلم برقراری رابطه متقابل،عامل تفاهم ،ارتباط دوسویه ،معرفی سازمان وبرداشت های متداول است ،بلکه یک روابط عمومی موفق می تواندباتاثیرگذاری مثبت خودبه زندگی بشری بهبودی بخشد
وانجام این مسیر می تواندبا مساعدت مدیران و با یک حرکت وبرنامه صحیح پیگیری شودتا استنباط مردم وحتی کارکنان رانسبت به یک موضوع تغییر دهد.همچنین جهت رسیدن به آرمانهای اصلی توسعه بایدازارتباط مستمرمهمترین ابزارتوسعه فرهنگ روابط عمومی الکترونیک که رسانه ها هستندوافکارعمومی وحرکت همسوبا جامعه دست برنداشته ودر راه تکامل این رسالت ،با جذب دانش ومهارتهای نوین وازهمه مهمتربا يك چهره فرهنگي با نشاط و مقبول درون سازماني وسفيري موفق با شناخت اصول ديپلماتيك در روابط برون سازماني خود که همان ارتباطهای میان فردی،درون سازمانی وبین سازمانی می باشد، برآنچه که می خواهد،بتواند تاثیر خوبی بگذارد.
___________________________________________________________________
محمد رضا ارجمند مدیر روابط عمومی آب منطقه ای فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

تعریف روابط عمومی:
    روابط عمومی یکی از وظایف مشخص مدیریت است که کمک می کند تا ارتباط ، دریافت و پذیرش و همکاری دو جانبه میان سازمان و مردمی که با آن سروکار دارند برقرار و حفظ شود. روابط عمومی به مدیریت کمک می کند تا از افکار عمومی آگاه شود و پاسخگوی آن باشد. مسئولیت مدیریت را خدمت به منافع عموم دانسته و براین نکته تاکید می کند. همچنین به مدیریت کمک می کند تا از تغییرات دور نماندو آنها را به کار گیرد و به عنوان نظامی هشدار دهنده روندهای آتی را پیش بینی کند. روابط عمومی تحقیق  و فنون ارتباطی  سنجیده  و اخلاقی را به عنوان ابزارهای اصلی خود به کار می گیرد.

رشد وتوسعه:
    خوشبختانه درچند سال اخیر پیشرفت روز افزون وسایل ارتباطی.گسترش آموزش و پرورش و افزایش تعداد با سوادان. لزوم توجه به افکار عمومی. پیدایش وسایل حمل و نقل سریع که مکان را از بین برداشتند.تکنولوژیهای جدید ارتباطی که زمان را از میان برداشتند. لزوم توجه به مخاطبین.استفاده از شیوه اقناع و آگاه سازی به جای زور و تهدید.پیشرفت اقتصاد ، صنعت و آزادی رقابت.توسعه فرهنگ و دانش بشر.لزوم ارتباط متقابل بین سازمان و مخاطبین آن که هدف از آن ایجاد تفاهم و همکاری در جلب اعتماد و احترام می باشد.باعث رشدحیرت آور روابط عمومی شده است.
ارکان:
    به نظر میرسد سه رکن اساسی شامل: مردم را مطلع و با خبر کردن، آنها را متقاعد ساختن، تشر یک مساعی و همکاری آنان را جلب کردن  میتوان برای روابط عمومی درنظر گرفت.
 ویژگی روابط عمومی پویا:
    روابط عمومی پویا از ویژگی اطلاع یابی و اطلاع رسانی، مخاطب گرایی، برخورداری از اصول اخلاقی، ارتباط دوسویه،  تأثیر گذاری و تأثیر پذیری از افکار عمومی، تفاهم از طریق گفتگو، وجود موازنه قدرت بین مخاطب و منبع  ومشارکت گرایی، برخورداراست.
وظایف:
    بعضی ازوظایف اصلی روابط عمومی عبارتنداز: تدارک‌ تمهیدات‌ و اقدامات‌ لازم‌ برای‌ راهنمایی‌ ارباب‌ رجوع‌ و تسهیل‌ دسترسی‌ به‌
مراکز و مسئولان‌سازمان. برنامه‌ریزی‌ واطلاع‌رسانی‌ به‌ مردم‌ درباره‌ عملکرد سازمان‌ به‌ انگیزه‌ تنویر افکار عمومی.‌تدوین‌ برنامه‌ سالانه‌ مصاحبه‌های‌ مسئولان‌ سازمان‌ با مطبوعات‌، متناسب‌ با اولویتهای‌ سازمانی‌ ونیازهای‌ افکار عمومی‌. ایجاد ارتباط احسن‌ با مطبوعات‌، رادیو، تلویزیون‌ و خبرگزاری‌ها و بهره‌برداری‌ بهینه‌ از آنها برای‌اطلاع‌رسانی‌ به‌ مردم‌.سنجش‌ افکار عمومی‌ داخل‌ و خارج‌ از سازمان‌ برای‌ارائه‌ به‌ مدیریت‌.

___________________________________________________________________
مصطفی زائری مدیر روابط عمومی اداره کل اوقاف فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

روابط عمومی و نقش آن در حل بحران

بحرانها و نقش موثر روابط عمومی در حل آن
هر چه سازمانها و نهاد ها، جهت ها و گروه ها بزرگ و بزرگ تر شوند مسئولیت پذیری و نوع ارتباطات آنها پیچیده تر خواهد شد و به دنبال آن در گذر زمان و در حین اجرای پروژه ها  و برنامه ها و در تعاملات روزمره با اشخاص حقیقی و حقوقی با چالش هایی روبرو خواهند شد که نمونه های آن در جامعه امروزی در سازمانها، شرکت ها به وفور قابل مشاهده است.
در دنیای کنونی که به دنیای مشتری مداری شهرت یافته است، چالش ها و بحرانها همانند زمین لرزه هایی هستند که می توانند خسارت های جبران ناپذیری را برای مدیران و سهامداران و صاحبان سرمایه و پول و قدرت به ارمغان آورند.
مشکلاتی که نه تنها در مجموعه مدیریتی آنها بلکه در جامعه و نسبت به نوع تعامل با سایر دستگاه ها و رقبا به همراه خواهد داشت.
بحرانها می توانند سازمانها را تخریب نمایند، حال چه کسی و چه نهادی می تواند در زمان بحران وارد عمل شود و جایگاه روابط عمومی در حل بحرانها و جلوگیری از تخریب و پیشرفت آن چیست؟ چه اقداماتی باید توسط روابط عمومی ها صورت پذیرد.
نقش آفرینی روابط عمومی ها در زمان ایجاد بحران و حل آن یک موضوع پذیرفته شده در دنیای امروز است و این مهم از وظایف ذاتی روابط عمومی است و اینکه چگونه میتوان از توان یک روابط عمومی پویا جهت خنثی نمودن بحرانها استفاده کرد .
پروفسور تونی جیکس از کشور استرالیا در طی نظریه ای می گوید باید اقدامات قبل از بحران، در حین بحران و پس از بحران را همیشه یک روابط عمومی در نظر داشته باشد.
او معتقد است بیشتر بحرانهای سازمانی ناگهانی نیستند و غیر مترقبه نیستند و بحرانها معمولا فرآیندی هستند که در طی زمان شکل می گیرند و باید یک روابط عمومی پویا و فعال همیشه در حین اجرای امور، موارد حساس را دنبال نماید و از قبل پیش بینی نماید تا اقدامات قبل از بحران را به خوبی بررسی و آمادگی کامل برای حل آن در زمان ایجاد بحران داشته باشد.
در چنین صورتی یک روابط عمومی خوب، عصای دست مدیریت می شود و علاوه بر اطلاع از وقوع رخداد می تواند راهکارهای لازم در خصوص جلوگیری از شیوع آن و تخریب بیشتر بحران با قاطیعت مطرح نماید.
طبق آمار موجود 45 درصد بحرانها اتفاقی نیستند و در گذر زمان صورت می پذیرد.
باز طبق تحقیقات به عمل آمده 51 درصد بحرانها مسبب اصلی آن مدیریت است و نیروها و محیط نقشی در آن ندارند.
روابط عمومی باید به مدیران کمک کنند تا این اشتباهات را انجام ندهند، اگر مدیران از نیروهای روابط عمومی زبده و باهوش به عنوان مشاور در کنار خود استفاده نمایند این اشتباهات به حداقل خواهد رسید.
روابط عمومی ها باید به مدیران یاد دهند که در خصوص بحرانها جلوگیری محور باشند نه پاسخ محور.
شاید سوال پیش آید مگر بحرانها چه ضربه ای به سازمان می زنند؟ بحرانها محیط کسب و کار را به بیراهه می کشاند و یا قدرت رقابت یک سازمان را با سایر رقبا کاهش می دهند.
بیش از نیمی از سازمانها و شرکت های بزرگ، یک طرح مدیریت بحران مناسب ندارند و معمولا سازمانهایی موفق هستند که حداق برای مهار بحرانها، یک تیم مدیریت بحران آموزش دیده داشته باشند مدام در حال تمرین باشند.
بهترین روش مدیریت بحران این است که به صورت پیشگیرانه قبل از ایجاد بحران اقداماتی صورت پذیرد.
پروفسور تونی جکس در ادامه نظریه بحران خود معتقد است 4 مرحله و اقدام باید در این مقوله صورت پذیرد که مهمترین آن درک نظرات دیگران در یک سازمان در طول اجرای برنامه ها می باشد.
اگر روابط عمومی بتوانند با استفاده از نظرات ارباب رجوع و درک به موقع  آنان در ارائه راهکارها پیش قدم شود این کار بزرگی است که برای بقاع یک سازمان بسیار مفید و خوشایند خواهد بود.
بحرانها یا واقعی هستند یا مستعد که روابط عمومی ها می توانند با شناسایی بحرانهای مستعد به مدیریت در خصوص رفع آن و کاهش تعدد آنها کمک نمایند.
یکی از الگوهای مناسب برخورد با بحرانها، مطالعه بحرانها در سایر سازمانها و شرکت ها می باشد که باز هم این روابط عموی ها هستند که می توانند با ایجاد ارتباط با سایر سازمانها و همکاران در روابط عمومی ها نسبت به این مهم اقدام نمایند.
یکی دیگر از مواردی که در دنیای امروزی توسط نیروهای موثر و اثر گذار حرفه روابط عمومی دنبال می شود، مدیریت پسا بحران است و اینکه بعد از ایجاد و مهار بحران چگونه مشکلات را تخفیف دهیم.
سخن آخر اینکه روابط عمومی ها باید مجهز به مهارت درک رخدادهای خارجی و درک عمل آنان شوند.
رسالت بزرگی بر عهده روابط عمومی است که چگونه چشم اندار بیرون سازمان را به داخل متصل نمایند .چرا؟ چون در سازمان همه به دنبال کار خودشان هستند و روابط عمومی باید به بیرون و درون سازمان توامان نگاه کنند.

___________________________________________________________________
علی رهایی مدیر روابط عمومی فرمانداری شهرستان شیراز

 
 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

نامگذاري 27 ارديبهشت‌ماه به اين نام، بهانه‌اي است تا نقش و جایگاه این هنر فن را به عنوان هنرهشتم یادآورشویم ودست‌آوردهای تلاشگران خانواده بزرگ ارتباطات را ارج نهیم.امروزه ارکان جوامع بشری در تمامی عرصه‌ها بر زیرساختی کارآمد به نام علم "ارتباطات" استوار است، به همین دلیل عصر حاضر واژه و عنوان ارتباطات را بر خود دارد.بدیهی است امروزه ارتباطات نقش حياتي در دوام و بقای سازمان‌ها داشته و سازمانی موفق‌تر است که با استفاده از ابزار وفنون نوين ارتباطي واطلاعاتي نقش خودرا درجامعه پررنگ‌تر نماید.به بیان دیگر علم ارتباطات با مديريت صحيح و برنامه‌ريزي اصولي و ارائه اطلاعات مشاوره‌اي به مديران ارشد سازمان، دسترسي مخاطبان به اخبار و اطلاعات روز، حضور مستمر خويش را اعلام می‌نمايند.لازم می دانم به سهم خود اين روز را نقطه آغازين تلاش و تكاپو و ارتقاي روابط عمومي هاي شهرستان شیراز و استان پهناور فارس در حوزه‌هاي مختلف قرار داده و با ملاك قراردادن نامگذاري سال جاري از سوي رهبر معظم انقلاب به نام«سال توليد ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني» در تلاش است تا در اين خصوص جهت‏گیری جدیدی شکل بگیرد و با گفتمانی نوین، خویش را در پهنه‏ی فرهنگی کشورمان بازیابد و این همه در قالب یک شعار یا یک نام متبلور می‏شود تا چراغ راه مسئولین و دست اندر كاران عرصه ارتباطات و روابط عمومي باشد و با تاكيد بر فرهنگي ديني در اين حوزه  گام‌هاي بزرگي را بر ‌دارد.

در پایان نیز این روز شکوهمند و فرهمند را به همه فعالان عرصه روابط عمومي و ارتباطات که با الهام از هم افزایی، هم اندیشی، همسویی، همنوایی، همگرایی و با ابتکار و امید،قانونمند، هدفمند و هوشمند؛با صداقت، شجاعت و امانت ضمن حفظ مصالح ، در جهت انجام رسالت خطیر و خیره کننده ی خود قرار می دهید؛ تبریک و تهنیت عرض می نمایم.
___________________________________________________________________
احمد طایفی  مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس :

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


 "روابط عمومی ها  "به حق حافظ حقوق متقابل مردم ومسئولين هستند
نیاز به شناخت و درک متقابل به منظور تسریع دردستیابی به مقاصد و اهداف ، امروزه درسازمانها و ادارات به عنوان یک اصل اساسی درمدیریت پذیرفته شده است.این ارتباط که ازآن به عنوان روابط عمومی یاد می شود یکی ازمهمترین و با ارزش‎ترین عوامل موثر در سرنوشت هرسازمان یا موسسه وگروه محسوب می گردد.اهميت روابط عمومي از يك زندگي شخصي تا كار درمسئوليت روابط عمومي سازمان هاي خصوصي ويا دولتي كاملا مشهود است .هرفردي درمواجهه با افراد ديگر خواه ناخواه يك سري آداب معاشرت ،تعاملات ومناسبات  را برمي گزيند كه مي تواند به انزوايافتن ويا ارتقاء سطح روابط بين فردي بينجامد .درادارات و سازمان ها اين مهم،بسيار خطيرتراست چراكه علاوه بر اينكه  موفقيت يا عدم موفقيت فرد مطرح است ،سرنوشت كل مجموعه نيز تحت تأثير روش هاي به كارگرفته قرار مي گيرد وممكن است به برقراري يك روابط مطلوب وكارآمد ويا يك رابطه لجام گسيخته ونامطلوب منتهي گردد. روابط‌عمومی بخش مهمی از یک سازمان است و همچون زبان گویایی است که سعی می کند بواسطه فلسفه عمومی سازمان، وظایفی همچون اطلاع‌رسانی، اطلاع‌یابی، پاسخگویی، شناخت افکار عمومی، شناخت و تجزیه و تحلیل نقاط قوت، ضعفها، فرصتها و محدودیتها را بر عهده بگیرد و در یک رویکرد حرفه ای با پیشگیری از محدودیتها، بهترین استفاده را از فرصتها برای تحقق اهداف سازمان و منافع جامعه ببرد.درنظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اصالت حرکت ها برپایه حمایت های مردمی استوار است وجلب افکار عمومی بعنوان پایه اصلی هرحرکت محسوب می شود ومتوجه کردن افکار عمومی  به سمت وسوی برنامه ریزی هرسازمان، کاراصلی روابط عمومی ها است.روز روابط عمومي ، بهانه اي است براي تجليل از هنر روابط عمومي و بسترسازان ارتباطات سالم درجامعه كه به حق حافظ حقوق متقابل مردم ومسئولين هستند .  

________________________________________________________________________
علي رضا دشتي رئيس اداره روابط عمومي واطلاع رساني کميته امدادامام خميني(ره) استان فارس :
 
 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

رسالت روابط عمومي ها زمينه ساز مشارکت و انسجام اجتماعي باشد

خدمت كردن و انجام وظيفه از سوي نهادها، ادارات و به طور كلي هرگونه تشكيلاتي مانند وزارتخانه ها کارخانجات  و موارد مشابه ديگر نياز به پشتوانه دارد، آن هم پشتوانه اي كه زاده احساس آني نباشد، بلكه زاييده علاقه باشد و در اين صورت است كه خدمت و وظيفه با موفقيت توام خواهد بود . علي رضا دشتي رئيس اداره روابط عمومي واطلاع رساني کميته امدادامام خميني(ره) به مناسبت روز روابط عمومي ضمن گرامي داشت و تبريک اين روز به فعالان عرصه اطلاع رساني با بيان مطلب فوق واشاره به اين مطلب که علاقه وعشق به کار در روابط عمومي ها اصل اول است عنوان داشت :  البته علاقه هم بدون تفاهم و تفاهم نيز بدون در ميان گذاشتن و مطرح كردن مسائل (اطلاع رساني) با مردم  و در حقيقت با مخاطبان و سرويس گيرندگان و همچنين اطلاع يابي و آگاهي از نيازها، خواست ها، پيشنهادها ، طرز تلقي ها و برداشت ها و انتقادهاي آنان (مردم) به وجود نمي آيد، در نتيجه ايجاد علاقه احتياج به تفاهم دارد كه وسيله اش آگاهي و اطلاع است.
وي افزود : به طور كلي از زماني كه پديده افكار عمومي مورد توجه و اهميت قرار گرفت، برقراري ارتباط با همگان به ويژه از طرف  مسؤلين روابط عمومي نيز به صورت يك مسئله و موضوع مهم و حياتي به عنوان يك دانش (علم) و فن (تكنيك) و فلسفه اجتماعي به كار گرفته شد و سازمان ها و موسسات دريافتند كه اگر بقا و دوام و توسعه و پيشرفت خود را خواستارند بايد با سرويس گيرندگان و مخاطبان و مشتريان خود ارتباط دوسويه برقرار كنند. يعني با استفاده از روابط عمومي و به كار بردن روش ها و راهكارهاي آن، جامعه را به سوي خود (سازمان مربوطه) جذب و جلب كنند  تا بتوانند تشريك مساعي و همكاري همگاني را براي خود به وجود آورد. در حقيقت روابط عمومي زمينه را براي بسترسازي جهت رسيدن به اهداف و تحولات و مشاركت عمومي و راهبردهاي تازه فراهم مي كند و هدف نهايي آن اين است كه طرز تلقي و ديدگاه جامعه را نسبت به هر موضوع و مسئله اي مثبت كند و جهت دهد و در واقع زمينه همكاري و مشاركت عمومي را فراهم كند نكته آخر اينكه شهرت و اعتبار يك سازمان يا موسسه را مي توان به نوعي نتيجه و حاصل فعاليت هاي ارتباطي و يا روابط عمومي درون سازماني آن دانست. چون روابط عمومي يعني پل، پل ارتباطي، پل پيوستگي، پل پذيرش، پل ادراك و پل يكپارچه بودن وحدت ميان مردم با يكديگر و ميان دستگاه هايي كه با مردم سروكار دارند

________________________________________________________________________
حمیدرضاشعبانی رییس اداره روابط عمومی آموزش وپرورش فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

  روابط عمومی ونقش آن در کاهش بوروکراسی اداری

هم روابط عمومی ها وهم سازمانها هر دو پدیده ای مدرن به شمار می روند وپیشینه هرکدام را که واکاویم به پدیده ای متاخر ومشترک می رسیم ،وقایعی چون انقلاب صنعتی ،توسعه شهر نشینی و...
روابط عمومی ها همواره به مثابه چشم وگوش سازمانها وورودی وخروجی یک سیستم اداری تعریف شده اند .اما نقش روابط عمومی ها در کاهش بروکراسی پهن پیکر تا کجاست؟روابط عمومی چنان که از نامش پیداست ارتباط مفصل بندی های عموم  مخاطبان سازمانها را رقم می زند وبه نحوی هویت وماهیت  آن سازمان را پیش چشم ناظران ،مصرف کنندگان خود می نهد. طبیعی است که مخاطبان سازمانها از چرخیدن در دالان های تو در توی یک اداره رمق از دست می دهند وحوصله وا می نهند وناگفته پیداست که همه این مخاطبان می خواهند بهترین نتیجه را در کمترین زمان ممکن عاید شوند.
اینجاست که نخستین شوک به روابط عمومی  وارد می شود وهمه اتاق های فکرش را فعال می کند وبرای نجات پیکر خمود ،خسته وکند سازمان متبوع خود به راه رهایی می اندیشد.موانع دست وپاگیر اداری رابر می دارد ،آیین نامه ها وبخشنامه های خود را تعدیل می کند وتقلیل می دهد ،واسطه های زائد را میان مفصل های ارتباطی حذف می کند ،برای زمان ووقت مخاطب خود احترام ویژه ای قائل می شود ومی کوشد تا با حذف ((ارجاع ))های غیرمرتبط وغیرضروری  کار به نتیجه برسد ، به جای غوطه خوردن در میان کوهی از کاغذ های کاهی ،دنیای مجازی را پیش چشم مخاطب خود می گذارد تادیگر نیازی به رجعت وپرسه زنی مخاطبان به عنوان ((ارباب رجوع))به سیستم وسازمان وجود نداشته باشد واهتمامش بربسط دولت الکترونیک ،به روز بودن ،کارآمدی وسرعت است. این چنین است که سهم مخاطب رضایت می شود وسهم سازمان تنفسی آزاد تر ،حرکتی پرشتاب تر وخون رسانی سریع به شریان ها ویاخته هایی که از آن سیستم منشعب ومتاثر می گردند.


___________________________________________________________________
مهندس محمد محيط مدير روابط عمومي و آموزش همگاني شركت آب وفاضلاب روستايي استان فارس:

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

روز ارتباطات بر تمامي اصحاب رسانه گرامي باد.

از آنجا كه ارتباط مردمي و اطلاع رساني از صفات انبياء و امامان است اين روز يكي از با ارزش ترين روزهايیست كه در تقويم ايران نامگذاري شده است، لذا جا دارد كه اين روز را به تمامي عزيزاني كه در عرصه ارتباطات فعاليت مي نمايند تبريك عرض نمايم.
مهندس محيط  گفت: شايد بتوان روابط عمومي را اينگونه تعريف كرد كه:
 روابط عمومي مسئوليت آگاهانه در انتقال ديدگاه هاي دستگاه مربوط است و مهمترين ماموريت روابط عمومي ايجاد ،حفظ و تداوم اطلاع رساني، پاسخگويي و ایجاد تفاهم می باشد.
وی رسالت روابط عمومي را تشخيص شرايط محيط بيروني و پيوند با امكانات درون سازماني دانست.
مهندس محمد محيط در رابطه با روابط عمومي هاي موفق در سازمان ها  ديدگاه خود را اينگونه بيان كرد.
سازماني موفق و كارا مي باشد كه در برنامه ريزي هاي مديريتي اصول:
ا-برنامه ريزي
2-سازماندهي
3-كارمند يابي
4-هدايت و رهبري
5-هماهنگي و بازبيني
6-ارتباط و گزارش دهي
7-بودجه بندي
8-نگرش بر عملكرد را رعايت نماید و به اين اصول پايبند باشد.
مهندس محيط گفت: در علم روابط عمومي موفق ترين و بهترين مدير كسي است كه بتواند نظامي را طراحي كند كه كارها بر اساس برنامه هاي مدون و مصوبات سازمان انجام پذيرد.
___________________________________________________________________
الهام کرمی زاده مسؤل روابط عمومی بنیاد نخبگان استان فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


امسال نیز روز روابط عمومی مانند سال های دیگر تنها با برگزاری چند مراسم در گوشه کنار کشور و سخنرانی در باب اهمیت و جایگاه روابط عمومی به پایان می رسد بدون این که هیچ کوششی هر چند اندک برای ارتقاء و جایگاه روابط عمومی برداشته شود.
شاید برای شناختن و شناساندن جایگاه روابط عمومی ها در سازمان کاری ورای سخنرانی های امروزه نیاز باشد. کاری که روابط عمومی را نه در کلمات و جملات زیبا توصیف کند بلکه هنر او را در ارتباطات، اطلاعات، تبلیغات، تاثیر بر افکار عمومی و... به تصویر بکشد. تصویری ماندگار در ذهن مدیران و مسؤلان سازمان ها، که هم به نقش ارزشمند و جایگاه روابط عمومی ها پی ببرند و هم با مشکلاتی که کارکنان روابط عمومی با آنها دست و پنجه نرم می کنند، آشنا شوند.
___________________________________________________________________
مریم رضایی مسئول روابط عمومی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


امروزه روابط عمومی را معمار نظام ارتباطات با مخاطبان داخلی و خارجی سازمان می‌دانند؛ زیرا به وسیله آن می‌توان با گسترش ارتباطات و توزیع اطلاعات، میان کارکنان تعادل و تعامل ایجاد کرده و زمینه افزایش تعهد، انگیزش و کاهش استرس و تضاد میان آن‌ها را به وجود آورد. از سوی دیگر می‌تواند زمینه ساز ترغیب، اقناع، تفاهم و افزایش آگاهی مخاطبان باشد. به عبارت بهتر تعریف رایج از روابط عمومی به عنوان چشم، گوش و زبان سازمان حکایت از جایگاه شامخ آن دارد كه موجب كاهش بوروكراسي اداري مي گردد.
در یک‌ تعریف‌ ساده‌ می‌توان‌ گفت‌ روابط عمومی‌،تقویت‌کننده‌ و رساننده‌ صدای‌ مردم‌ به‌ دستگاه‌های‌ اجرایی‌ و متقابلاً ابلاغ‌کننده‌ و انتقال‌دهنده‌ پاسخ‌ و خواسته‌های‌ دستگاه‌ به‌ جامعه‌ و مردم‌ می‌شود.
امروزه از دانش و هنر روابط عمومي به عنوان يک نهاد شبه مدني در جهت تسهيل ارتباطات دو طرفه بين دستگاهها و آحاد مردم ياد مي شود و با پيچيده تر شدن نظام اجتماعي بر ضرورت، گسترش و توسعه اين علم و حرفه جديد بيش از پيش اتفاق نظر حاصل مي آيد تا آنجا که امروز کمتر نهادي يا سازماني خود را بي نياز از تشکيلات روابط عمومي مي بيند.

___________________________________________________________________
گل آفرین زارع مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


هرسازمان برای رسیدن به اهداف و حفظ پویایی و حیات خود نیازمند ارتباط و تعامل با مخاطبین خود در درون و بیرون سازمان است.اما مساله مهم در برقراری ارتباط ،انتخاب شیوه و روش ارتباطی در هر مورد خاص می باشد.در بسیاری از موارد بروکراسی و مناسبات اداری همانند موانع بازدارنده ای عمل می کنند که ارتباط و تعاملات را بسیار کند کرده و باعث اتلاف و قت و هزینه می شوند.اما یک روابط عمومی پویا و موثر می تواند با انتخاب روش صحیح ارتباطی مشکل را حل نماید.به عنوان مثال برای ارتباط با یک دستگاه یک مصاحبه چهره به چهره با مسوولین دستگاه می تواند تاثیری بیشتر از رد و بدل کردن دهها نامه داشته باشد.یک روابط عمومی فعال و پویا با زدن این پل و محیا کردن بستر لازم برای ایجاد رابطه ای سالم مناسبات اداری را زودتر به نتیجه برساند.
جلب رضایت مخاطبین و سازمانهای دیگر از جمله عملکردهای مهم روابط عمومی است که اگر روابط عمومی بتواند با پرهیز از روابط یکسویه ،ایجاد تعامل دوسویه و سنجش اثر بخشی عملکرد خود این نقش خود را به خوبی ایفا نماید ، احساس مثبتی را در بین مخاطبین و دیگر سازمانها ایجاد می نماید ، این احساس مثبت که در اثر تعامل دوسویه و همچنین روابط موثر و مستمر با مخاطب و دیگر دستگاهها ایجاد می شود ،تسهیلاتی را فراهم می نماید که باعث می شود د ر ارتباط با سازمان ها زودتر به نتیجه رسیده و از نامه نگاریهای اضافی و بروکراسی اداری جلوگیری به عمل آید.

___________________________________________________________________
محلاتی روابط عمومی تعاون کار و امور اجتماعی

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


روابط عمومی را می توان حلقه پیوند و اتصال دهنده نهادها و سازمان ها با جامعه نامید که در توسعه روابط انسانی نقش شایانی ایفا می نماید و كسب تفاهم و پشتيباني از طريق ايجاد احساس اشتراك ميان جوامع و سازمان ها را بهمراه دارد لذا ارتباطات و به طور خاص روابط عمومی بستر مناسبی در جهت ایجاد تعامل ، تفاهم و تکامل است و اگر ارتباطات معقول و منطقی بر اساس ارزش های جامعه بنا و پی ریزی گردد ، عمده ترین عامل توسعه انسانی است. همچنین روابط عمومی با ایجاد تفاهم اجتماعی میان سازمان ها، درون سازمان ها و بین سازمان ها و مخاطبان می تواند عملکرد موثری را بر توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ارتباطی هر جامعه به همراه داشته باشد.
اینجانب به مناسبت فرا رسیدن روز ارتباطات و روابط عمومی  ، ضمن عرض گرامیداشت و تبریک این روز به جامعه صدیق و شریف روابط عمومی ، این روز فرهمند را به همه همکاران و تلاشگران عرصه توسعه ارتباطات که با الهام از هم افزایی و هم اندیشی و برپایه قانونمندی ، هدفمندی و با صداقت و ضمن حفظ مصالح سازمان و منافع همگان ، خالصانه در اعتلا و ارتقای فرهنگ مدنی تلاش می ورزند را تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

___________________________________________________________________
مهدی رنجبر مدیر روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی فارس :
 
 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

روابط عمومی برای تاثیر بر افکار عمومی به رسانه ها نیازمند است

مهدی رنجبر مدیر روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی فارس گفت: صریح بودن مدیر روابط عمومی در راستای انعکاس مشکلات مجموعه به مدیریت جهت رفع موانع اداری، مهم ترین مسئله در کاهش بروکراسی هر اداره می باشد.
وی عنوان داشت: در دنيايي كه همه چيز آن به سرعت كهنه و با اطلاعات تازه‌تر همه چيز هر لحظه نو مي‌شود ،روابط عمومي بايستي از عملكرد و شكل اوليه و سنتي خارج شده و ضرورت‌هاي زمانه‌اي را كه در آن زندگي مي‌كند، حتی در نوع برخورد با مخاطبین درك كند.
رنجبر تصریح کرد: پیشبرد اهداف هر اداره و رضایت مخاطب آن مجموعه از اهمیت به سزایی برخوردار است که قسمت اعظم آن در حوزه روابط عمومی حل خواهد شد.
مدیر روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی فارس  افزود: اخلاق اجتماعی و برخورد مناسب با مخاطب از عمده ترین صفات و وظایف هرکارمند در اداره می باشد که متاسفانه در پاره ای از مواقع کمرنگ شده است.
وی خاطرنشان کرد: تدوین منشور اخلاقی کارمندان در هر اداره به روند رو به رضایت مخاطب در مجموعه ذیربط کمک شایانی خواهد کرد.
رنجبر تاکید کرد: روابط عمومی برای تأثیرگذاری برافکار عمومی به «رسانه ها » نیازمند است و از این رو در یکی از تعریف های روابط عمومی با اشاره به این امر روابط عمومی را «کاربر خردمند رسانه ها برای تنویر افکار عمومی» تعریف کرده اند.

___________________________________________________________________
فرهاد حیدری مسئول روابط عمومی نهضت سواد آموزی

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

روابط عمومی درایران
متاسفانه امروزه کارکرد بیشتر روابط عمومی‌ها در ایران تبلیغات است. پایین تمامی تابلوهای تبلیغاتی و بیلبوردها، کلمه روابط عمومی نوشته شده است. روابط عمومی‌ها می‌توانند در ظرفیت سازی و آماده سازی افکار عمومی   نقش مهمی ایفا کنند. روابط عمومی از نظرسنجی افکار عمومی شروع  می‌شود. این طور به نظر می‌رسد که در ایران، به طور کلی تمایزی بین روابط عمومی، بازاریابی و تبلیغات وجود ندارد و تکیه بیشتر روی جنبه تبلیغاتی است، در حالی که اینها حوزه هایی جدا ولی مرتبط با هم هستند، یعنی روابط عمومی فقط تبلیغات یا بازاریابی نیست. اگر شما در روابط عمومی یک نهاد دولتی یا غیر دولتی مشغول به کار هستید، باید در پی آن باشید که بدانید نظر آنهایی که با شما سر و کار دارند، چه در داخل سازمان چه در خارج از سازمان، در مورد عملکرد سازمان شما چه هست. این به معنای نظر سنجی است.
بعضی از ادارات از پتانسیل موجود در روابط عمومی استفاده می‌کنند و بعضی از ادارات استفاده نمی‌کنند. این کار مقطعی است وبستگی به مدیریت دارد. اگر مدیریت شناختی از روابط عمومی داشته باشد و اهمیتی به نظر کسانی که در آنجا کار می کنند بدهد، از پتانسیل موجود استفاده کرده ولی اگر مدیریت اهمیتی به روابط عمومی ندهد، اصلا از پتانسیل موجود در روابط عمومی استفاده نکرده است. پتانسیل به شکل مدیریت بستگی دارد و در نهادهای مختلف فرق می کند. به همین علت است که مدیران و دولت باید با روابط عمومی آشنا باشند و از این حرفه استفاده کنند.
دراین راستامهمترین کاربرای بهبود جایگاه روابط عمومی در ایران اول شناخت ضعف‌ها، ترمیم ضعف‌های فرهنگی، ایجاد روابط دوسویه وچند‌سویه سالم و مستمر بین نهادها و دولت و همکاری با رسانه‌ها و دانشگاه‌ها و نهاد‌های دولتی و غیر‌دولتی، شناخت روابط عمومی و حرفه‌ای عمل کردن آن و تفکیک روابط عمومی از بازاریابی و تبلیغات است. همچنین توسعه حرفه روابط عمومی در سرتاسر دانشگاه‌های ایران ضرورت دارد. واحد روابط عمومی باید جزو دروس دانشگاهی تمامی رشته‌ها باشد چون هم مفید است و هم بیشتر افراد در آینده با آن سر و کار خواهند داشت./               
___________________________________________________________________
حسنعلي رحمانيان روابط عمومي سازمان صنعت ، معدن و تجارت

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


از آنجاد كه انسان موجودي است اجتماعي واينكه اوج اجتماعي بودن  انسان در حوزه ارتباط عمومي  با ديگران  شكل مي گيرد بنابراين نماد شخصيت انسان  اجتماعي بودنش است .  بنا بر بعضي  ديدگاها اساس شخصيت انسانها  با ارتباطات انساني شكل مي گيرد كه خود مايه تكامل وتعالي شخصيت انسان است.
 اما نقش و اهميت روابط عمومي در جامعه  ، روابط عمومي با اطلاع رساني  متقابل  در راستاي  ارتقاء سازماني  وارائه خدمات بيشتر وبهتر  ونيز اعتماد سازي  ميان سازمان وجامعه ومخاطبان ،  رابطه صميمي ميان نهاد وجامعه را فراهم  مي كند.
وظايف روابط عمومي داراي سه حلقه مهم درسازمان است .1- اطلاع رساني درون سازماني ميان مديران ، كاركنان ومسولان مجموعه سازماني   2- اطلاع رساني نهايي نسبت به جامعه بيرون 3- در حوزه امور بين الملل وفراتر از كشور است ، لذا با توجه به سه حلقه مهم فوق الذكر  روابط عمومي مي بايست موارد زير را رعايت نمايد .
•    اطلاع رساني به موقع وصحيح
•    اعتماد سازي وكاهش فاصله ميان جامعه ومسولان
•    اولويت ارتباط مردمي
•    * انتقال منصفانه اطلاعات
•     رعايت مسائل اجتماعي واخلاقي
•    رعايت كرامت انساني ومنزلت انساني مخاطبان
___________________________________________________________________                                                        
سيد عليرضا رئيس السادات روابط عمومي سازمان تعاون روستائي استان فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


روابط عمومي ، گامي بلند براي توسعه

      توجه ویژه به روابط عمومی، به عنوان نهادی که می تواند به صورت نظام مند، برنامه ریزی شده و سنجیده در جهت ایجاد، حفظ و گسترش تعامل و تفاهم مدیران با کارکنان اقدام کند، بسیار حائز اهمیت است واز طرف ديگر اهميت وجايگاه بالاي آن در ايجاد يك پل ارتباطي ميان افكار عمومي و سازمان آشكارتر مي شودچرا كه روابط عمومي مجري برقراري ارتباط دوسويه ميان سازمان با مخاطبانش مي باشد .  از آنجائي كه رشد نظام اطلاع رساني از عناصر اصلي توسعه در جوامع به شمار مي رود، در اين ميان نقش عمده اي كه روابط عمومي ها به عنوان مجريان اين امر بر عهده دارند  حائز اهميت است . مسلما سازمانهاي توسعه يافته و منسجم ، بنياد اصلي جامعه توسعه يافته را رقم خواهند زد.
      توانايي روابط عمومي ها در فرايند اطلاع رساني و برقراري ارتباط با افكار عمومي از آن جهت موثر خواهد بود كه همسو سازي ارزش ها و هدفهاي سازمان و مخاطبين را به خوبي محقق مي سازد.روابط عمومي توانمند در درجه اول براي مخاطبان سازمان خود برنامه ريزي مي كند، اهداف سازمان را با نيازهاي مخاطبان خود همسو مي سازد و با تكيه بر دانش و توانايي در اقناع و مشاركت پذيري ، مسير توسعه سازمان را فراهم مي نمايد . روابط عمومي امروز بايد بتواند در جهت دهي افكار عمومي و سازمان در مسير تحول و توسعه ، نقش كليدي ايفا نمايد .  مسلما سازمانهاي توسعه يافته و منسجم ، بنياد اصلي جامعه توسعه يافته را رقم خواهند زد.
      پس روابط عمومي يك گام و يك عزم ملي است براي رسيدن سريعتر به برنامه هاي توسعه كشور؛ انشاء ا... برنامه ريزان كلان كشور اهميت و كاركردهاي ضروري و اصولي روابط عمومي را در عمل  نيز در نظر گرفته و با جديت به مسئله رشد روابط عمومي در كشور نظر داشته باشندو با طرح و بررسی مشکلات و موانع ساختاری و توسعه ای روابط عمومی به توانمند سازي و ارتقاء جایگاه این حرفه و فن ومجهز شدن آن به دانشهاي روز کمک نمايند .
___________________________________________________________________-
محمد کاظم بهادری پور روابط عمومی میراث فرهنگی فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


 روابط عمومی مقوله ای است که تا سالیان اخیر شاید معنای و اقعی عملکرد آن در کشورما تا حدودی ناشناخته مانده بود و برخی از مسئولین همچنان با گذشت سالها از بحث و به چالش کشیدن موضوع  روابط عمومی و شرح وظایف این حوزه حساس و فراگیر هنوز به تغییر نگرش مناسبی به این حوزه دست نیافته اند
اما تلاش های کارشناسان ، مدیران و تشکل هایی چون انجمن های روابط عمومی طی سالیان اخیر بی نتیجه نمانده است و خوشبختانه شاهد روند روبه رشد روابط عمومی ها در سطح کشور می باشیم و هم اکنون این شناخت به طور نسبی در حوزه های مدیریتی و مدیریت های کلان ایجاد شده است که روابط عمومی چه جایگاهی در سطح نهادها و جامعه دارد و وظایف دقیق و درست آن چیست .
اطلاع رسانی شفاف ، به موقع و صحیح در راستای روشنگری افکار عمومی از وظایف مهم روابط عمومی است که شاید یکی از مهمترین ابرازهای ممانعت از بروز شایعات اصل اطلاع رسانی به موقع می باشد .
روابط عمومی نفس لوامه  سازمان ها در پاسداشت از حقوق مردم می باشند و فراهم آوردن حسن ارتباط متقابل بین مردم و مسئولین و کارکنان سازمان با یکدیگر ، بررسی دیدگاه های عموم در مقابل عملکرد سازمانی و سخنگویی دستگاه مربوطه از مهمترین کارکردهای روابط عمومی است .
یکی از وظایف روابط عمومی ها تقویت ساختار ارتباطی و زمینه سازی جهت ایجاد ارتباط و انسجام بیشتر بین حوزه های درون سازمانی و کارکنان با یکدیگر می باشد که این امر را با برنامه ریزی های مختلف  فرهنگی و اجتماعی در دستور کار خود قرار می دهد.اما این تفکر یک سویه امروز کار ساز نیست و ارتباطات باید دو سویه بوده و سایر بخش ها نیز با روابط عمومی ارتباط برقرار کرده و اطلاعات خود را در اختیار گذارند و باید این باور در میان سایر حوزه های ادارات و دستگاه ها نیز نهادینه شودکه موفقیت یک سازمان در گرو داشتن یک روابط عمومی قوی، مطلع و برنامه ریز می باشد.
یکی از مشکلاتی که در سایر نهادها و دستگاه ها در حوزه روابط عمومی ها مشهود است کمبود نیروهای متخصص دراین حوزه می باشد. با نگاهی در حوزه روابط عمومی ها به خوبی در می یابیم که افراد شاغل بویژه بدنه کارشناسی در این حوزه غالباً متخصص امر نبوده و شناخت درستی از حوزه وظایف خود ندارند و این امر مهم باعث شده که روابط عمومی ها نتوانند ساختار منسجم و مناسبی داشته و برنامه ریزی مطلوبی برای رسیدن به اهداف خود داشته باشند که از جمله می توان به نبود نیروی متخصص در حوزه های کارشناسی روابط عمومی و و کارشناس حوزه رسانه اشاره کرد که این موضوع  مشکلات زیادی را بوجود می آورد.
یکی از دیگر مشکلات مهم حوزه روابط عمومی شرایط شغلی این حوزه است . روابط عمومی ها با توجه به حوزه وظایفی و عملکردی و ارتباط شغلی با سایر معاونت ها و حوزه های درون سازمانی از یک سو و پاسخگویی به طیف گسترده مردم از سوی دیگر همواره مشغول فعالیت بوده و چه بسا برخی از روابط عمومی ها ناچار به فعالیت تا پاسی از شب نیز می باشند و از منظری دیگر استرس ها و حساسیت های بالای شغلی، فشار روحی- روانی و جسمی مضاعفی برکارکنان و مدیران این حوزه تحمیل می کند که لازم است در تشکیلات اداری درطراز مشاغل سخت قرار گیرد و مشمول قوانین سختی کار شود .
مشکلات فرا روی روابط عمومی ها بسیار است اما ضمن خرسندی از روند رو به رشدی که در پیش است و در سالیان اخیر شاهد مرتفع شدن بخش های زیادی از این مشکلات  بوده ایم که
توجه ویژه مسئولین ومدیران به جایگاه واقعی روابط عمومی ها در حوزه مدیریت کلان ،
اندیشیدن تمهیداتی برای جذب نیروهای متخصص و کارآمد در سایر بخش های روابط عمومی توسط مدیران دستگاه ها و نهادها و در اختیار نهادن امکانات و تجهیزات لازم بویژه در زمینه های ارتباطی می تواند روابط عمومی هارا از چارچوب های سنتی به سمت و سوی الکترونیکی شدن هدایت کند و این حوزه را به یک حوزه پاسخگو و آنلاین مبدل سازد.
درپایان ضمن گرامیداشت روز روابط عمومی و ارتباطات این روز را به محضر اساتید فن ، مدیران ، کارشناسان و کارکنان تلاشگر این حوزه تبریک عرض نموده و امید است که با تلاش تمام همکاران و دست اندرکاران این حوزه شاهد توسعه پیش از پیش علم روابط عمومی درکشور عزیزمان ایران اسلامی باشیم .

___________________________________________________________________
منفرد مدیر روابط عمومی هلال احمر فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


روابط عمومی (Relations Pubic) رابطه ای دو طرفه با افکار عمومی دارد. در راستای تعامل و ارتباط، هم بر افکار عمومی تاثیر می گذارد و هم از آن نقش می پذیرد.
نقش روابط عمومی، ایجاد تعامل مطلوب و کارآمد با افکار عمومی است.
روابط عمومی، هنر ارزشمندی است که گرچه اغلب به عنوان بخشی از انجام وظایف دستگاه ها و سازمان ها تلقی می شود، اما رسالتی فراتر از توجیه گری صدف و دفاع محض از سیستم اداری و سازمانی دارد، بلکه باید در ایجاد تعامل سازنده و مطلوب بین ادارات، سازمان ها و ارباب رجوع ایفای نقش نمایند. زیرا این عرصه نیرویی می خواهد که هنرمندانه فعالیت کند تا هم مایه زینت و اعتبار دستگاه و هم حامی مخاطبین آن باشد.
روابط عمومی، مولود عصر جدید و امروزی نیست، در گذشته همپای توسعه علمی، عقلانی، تکنیکی و اقتصادی جوامع از این ابزار بسیار مهم به شکل های مختلف استفاده شده است.
برنامه های ارتباطی که دارای ماهیت یکطرفه هستند با شکست مواجه می شوند.
به همین دلیل هیچ یک از کشورها و ملت ها و فرهنگ ها و ... بدون درک ماهیت برنامه های ارتباطی دو طرفه کسب اطلاعات، بیش اطراف و درک متقابل، روابط موثر را گسترش می دهد.
ادبیات و سنگ نوشته های به جا مانده از قرون مختلف، بولتن های سنگی، اقدامات شاهان هخامنشی و حکمای دولت شهرهای یونان، اعضای سنای روم،
سخنرانی پادشاهان و سرداران رومی همه و همه نشانگر اهمیت افکار عمومی است.
در شبه جزیره عربستان مجموعه ای از دست نوشته های مرور بر روی کاغذ زیر طومار در حدود 2 هزار سال قبل از میلاد به عنوان توصیه ای برای کشاورزان به منظور افزایش محصولاتشان کشف شده است.
اما معانای جدید روابط عمومی زاییده عصر جدید و منشاء بحران ها و مبارزات اجتماعی و سیاسی از یک سو و ادامه حیات اقتصادی سازمان های عظیم تولیدی و تجاری و موسسات بازرگانی از سوی دیگر است.
نگاه رسانه ها به روابط عمومی در بیشتر کشورهای آسیایی منفی است و این امر در بعضی جا ها تشدید شده است.
روابط عمومی به معنای خلق و رهبری کردن ارتباطات میان سازمان و فرد است.
دکتر حمید نطقی که امروز پدر روابط عمومی ایران لقب گرفته
حیات سیاسی روابط عمومی در ایران: بر اساس مطالعات دکتر محمد جواد ناطق پور استاد یار جامعه شناسی دانشگاه تهران، روابط عمومی در ایران با جایگزینی واژه مردم به جای رعیت توسط میرزا حسین خان سپهسالار صدر اعظم روشنفکر و ترقی خواه ناصرالدین شاه قاجار زاده شد و این خود بیان موقعیت اجتماعی و حتی سیاسی روابط عمومی در ایران است.
روابط عمومی زبان گویای دولت و بنگاه های اقتصادی دل شد که وظیفه تبیین عملکرد این سازمان و درشت نمایی آن ها را بر عهده داشت. به همین دلیل روابط عمومی به سرعت به سازمان تبلیغاتی برای دولت و سازمان های خصوصی دل گشت.
موفقیت روابط عمومی در ایران هر روز به شکل حرفه ای تر خود نزدیک می شود. تنظیم برنامه های روابط عمومی در هر مکان و زمانی متقارن است.
افکار عمومی صدای مردم است و طرز تلقی افراد از موضوعات مهمی است که با آن سر و کار دارند و برای جامعه، سرنوشت ساز محسوب می شود و کسی و یا افراد، گروه ها و سازمان هایی که بیشترین اطلاع مستند و دقیق از آن داشته اند.
سنجش افکار عمومی نباید وسیله ای برای فریب افکار عمومی گردد.
در سازمان ها متاسفانه حرف اول و آخر همیشه مدیران سازمان می زنند بر خلاف سازمان های پیشرفته
روابط عمومی ها بدهکارند و همه از آنها طلبکارند چون باید همیشه پاسخگوی دستگاه و نهاد باشند. در اصل هم خوبیها از مدیر است بعد بدی ها و مشکلات از روابط عمومی است. همه جا به روابط عمومی گیر می دهند که مشکل عدم اطلاع رسانی روابط عمومی است.
95 درصد درآمد کشورهای پیشرفته و توسعه یافته بطور مستقیم و غیر مستقیم اط ریق روابط عمومی است.
تبدیل بحران ها به فرصت ها یکی از وظایف روابط عوومی است.
روابط عمومی هنر کار کردن با مدیران و اندیشه ها و دیدگاه های مختلف است. وظیفه اصلی روابط عمومی اطلاع رسانی آگاه نمودن مردم از دستاوردهای سازمان و ایجاد شرایطی است که مخاطبان بتوانند دیدگاه های خود را در اختیار سازمان قرار دهند.
روابط عمومی ها باید قادر باشند در هر زمان و مکانی و عکس العمل مناسب و منطقی و حرفه ای از خود نشان بدهند. و پاسخگوی مخاطبین، عوامل و دست اندرکاران خود باشد.
روابط عمومی قطعا از زمان بوجود آمدن جوامع بشری بوجود آمده اند و فعالیت خود را شروع کرده اند.
در هر زمان نقش روابط عمومی ها به عهده افراد، گروه ها و نمادهای خاصی از جمله شاعران، اجسام، واعظین و ... بوده است.
رسانه ها مانند خبری زرین، سایه خود را بر روی روابط عمومی ها می افشانند و بدون این حمایت دور گذر زمان افول خواهند نمود.
روابط عمومی چشم و گشو مدیریت است. روابط عمومی آئینه تمام نمای یک موسسه است. روابط عمومی ارتباطی دوجانبه بین افکار عمومی و مدیران است. روابط عمومی فعالیتی است آمیخته از فن و هنر ، ارتباط دوجانبه و سازنده در بین اعضای درونی و بیرونی یک سازمان اسیت و بزرگترین مشاور مدیران سازمان هاست. کار روابط عمومی
__________________________________________________________________
استواری معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي فارس :

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

رمز موفقيت پليس دراطلاع رسانی درست و سريع به مردم است

معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان فارس برقراری ارتباط موثر با مردم و ایجاد اعتماد بین مردم و پليس  را مهم‌ترین هنر روابط عمومی‌ دانست و  گفت : رمز موفقيت پليس در نظارت عمومی و جلب مشاركت مردم ، اطلاع رسانی درست و سريع به مردم  است."فريبا استواري "با گراميداشت 27 ارديبهشت ماه ،  "روز ارتباطات و روابط عمومي" اظهار كرد : : يكي از مهم ترين نمادهاي شخصيت در انسان، اجتماعي بودن آن است  و اوج اجتماع محور بودن بشر در حوزه ارتباط عمومي او با ديگران شكل مي گيرد. وي ادامه داد : در عصر حاضر، ارتباطات يكي از اصول مهم و مورد نیاز بشر است،از اين رو  بايد نگاه ما به روابط عمومي ها در همه زمينه ها، نگاهي تخصصي و حرفه اي باشد.معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي  فارس تصر يح كرد : ارتباطات‌ نقش‌ بسیار مهمی‌ در پیشبرد اهداف‌ یك‌ سازمان‌ ایفاء می‌ كند ، بنابرابن بهبودكیفی‌ و كمی‌ فعالیتهای‌ سازماني‌  و افزایش‌ بهره‌ وری‌ در سایه‌انعكاس‌ هر چه‌ بهتر فعالیتها به‌ جامعه‌ و مشاركت‌ عمومی‌ افراد شكل مي گيرد .استواري برقراری ارتباط موثر با مردم و ایجاد اعتماد بین مردم و پليس را مهم‌ترین هنر روابط عمومی‌ دانست و بيان كرد :  جلب مشاركت و  اطلاع رسانی درست و سريع به مردم در ایجاد حس اعتماد اجتماعي، بسيار موثر و كارآمد مي باشد و همچنين سر آغازي در مسير جامعه محوري و آموزش همگاني پليس است .وي خاطر نشان كرد : تعاملات اجتماعي و ارتباطات به عنوان يك ابزار استراتژيك براي نيل به اهداف پليس مي‌تواند عامل مهمي در كاهش آسيبها و ناهنجاري هاي اجتماعي و آگاهي يافتن آحاد مردم در پيشگيري از بروز جرائم تلقي شود.  معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي  فارس گفت : نگرش بنیادی و ریشه ای در روابط عمومي  بسیار مهم است از اين رو  نهاد روابط عمومی برای اثر گذاری و ایفای نقش مؤثر تر نیازمند تغییر نگرش، متناسب با نیاز های جامعه مي باشد و پذیرش مسئولیت در آن باید توأم با دلبستگی وچاشنی عقل ، اندیشه و برنامه ریزی به بار بنشيند. استواري در بخش پاياني سخنان خود ضمن تبريك روز "روابط عمومی و ارتباطات"، به تمامی دست اندرکاران روابط عمومی ها در سازمان هاي مختلف بييان كرد : روز ارتباطات و روابط عمومي فرصت ارزشمندي براي بيان ارزش ها، حساسيت ها و منزلت روابط عمومي است تا با بيان آنها تاثيرگذاري و اهميت اين نهاد را در حوزه اجتماعي و به ويژه پليس  براي جامعه تبيين كنيم.وي  اضافه كرد : روابط عمومي ها  در مسیر دشوار، حساس ، توسعه و تحقق همه جانبه ارتباطات اجتماعی و غلبه بر کاستی ها و مشکلاتوظيفه سنگيني بر عهده دارند كه امدواريم در اين راه  خطیر، شاهد موفقیت روزافزون آنها باشيم.

___________________________________________________________________
داور پناه مدیر روابط عمومی صدا و سیمای فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


یکی ازحساس ترین مواضع ومسائل درجمهوری اسلامی ایران مسئله ی ارتباط تنگاتنگ ،موثر وسازنده بین مردم ومسئولان است. نظر به این که جمهوری اسلامی برپایه خواست ونظر مردم شکل گرفته وپایدار مانده است وتاکید مکررامام راحل عظیم ورهبر معظم انقلاب اسلامی نیز همین بوده است که مردم ولی نعمت انقلابند حسن سلوک با مردم،برخورد ملایم وملاطفت آمیز وتعامل سازنده با ولی نعمتان انقلاب اولین ومهم ترین پایه ورکن رکینی است که ساختارنظام بر آن پی ریزی شده ودوام وبقای آن نیزبدان وابسته وپیوسته است،از اینجاست که کار اصلی ومسوولیت سازنده  و وظیفه ی خطیر روابط عمومی آغاز می شود، تشکیلات روابط عمومی می تواند ومی باید به عنوان زبان گویای سازمان، ارتباط دوسویه وتعامل سازنده ی مردم با سازمان را سامان دهد،شرح آنچه در این تشکیلات عظیم رقم می خورد ،توضیح وتبیین دستاوردها ،وتشریح راهکارهای دست یابی به اطلاعات مورد لزوم از جمله کارهای پیش روی روابط عمومی است. دستگاه روابط عمومی باید روانشناسی تیپ ها واقشار مختلف را بداند ،طرز تعامل با گروههای گوناگون را بشناسد ومتناسب با شان وجایگاه وموقعیت هر فرد وگروه با آنان رفتار کند، روابط عمومی در برقراری ارتباط باید بتواند هم با یک استاد دانشگاه سخن بگوید وهم با یک کشاورز ساده ی روستایی گفت وگوکند ودر هر مورد زبانش گویا وکلامش نافذ باشد همانگونه که  امام علی  علیه السلام فرمودند انسان در زیر زبانش مخفی است.
معلومات وشیوه ی بیان روابط عمومی که آن را ،آینه ی تمام نمای یک سازمان دانسته اند ومراجعان ومخاطبان بیش از هر چیز وهرکسی مطالب یک دستگاه را از زبان وقلم روابط عمومی می شنوند.
هر چقدر در برقراری ارتباط وایجاد تعامل وبرنامه ریزی مجدانه برای شنیدن  وبه زبان آوردن حرف مخاطب ومشارکت دادن درتصمیم گیری قوی ترعمل کند به همان اندازه درتقویت واصلاح عملکرد سازمان کوشیده است.
روابط عمومی یک کوشش دائمی برای اطلاع یابی از مخاطب ونظرمخاطب برای لحاظ کردن نظرمخاطب است.
*تفاوت عمده روابط عمومی صدا و سیما با سایر روابط عمومی ها در این است که مجموعه صدا و سیما خود نقش روابط عمومی نظام جمهوری اسلامی را به عهده دارد و در حقیقت رسانه ملی خود بزرگترین روابط عمومی موجود در کشور است.
___________________________________________________________________     
علی مقدس فرد مسئول روابط عمومی شهردار شیراز

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

27 اردیبشت ماه، روز ملی ارتباطات و روابط عمومی رو خدمت تمامی همکارانم تبریک می گم
انشاءا.. این روز مانند گذشته نقطه عطفی باشه برای تحکیم ارتباطات متقابل، دوستانه و راهگشا در جهت تعالی ارزشها؛
روز و روزگار بر شما خوش،    و دیگر هیچ ...
___________________________________________________________________
محمد رضا صلواتی مدیر روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


روابط عمومی ارتباطی دو جانبه بین افکار عمومی و مدیران و فعالیتی است
آمیخته از فن و هنر
روابط عمومی هر  سازمان مجموعه اقدامات و کوششهای حساب‌شده‌ای است که  مدیریت آن سازمان برای تصویر کشیدن چهره‌ای مثبت از سازمان در میان گروه‌هایی که با سازمان در ارتباطند انجام می‌دهد.
روابط عمومی کار روبه‌رو شدن یک سازمان یا موسسه را با مخاطبانش از طریق پرداختن به موضوعات و مطالب و اخباری انجام می دهد که به منافع مشترکشان مربوط است. سخنرانی در  کنفرانس ها، کار با رسانه ها، ارتباطات بحران ، اشتغال به امور اجتماعی از طریق رسانه‌ها و ارتباط با کارکنان در زمره وظایف این حرفه است. فعالیت روابط عمومی چندان مستقیم و ملموس نیست و همین فرق آن با تبلیغات است. کار روابط عمومی می‌تواند برای ساختن روابط تفاهم‌آمیز با کارکنان، مشتریان، سرمایه‌گذاران، رأی‌دهندگان و عموم مردم به کاررود.
تقریباً هر سازمانی که با  افکار عمومی سر و کار دارد و نیازمند تصویر روشنی از خود نزد آن است، گونه‌ای از روابط عمومی را به خدمت می گیرد. برخی از رشته‌های مرتبط تحت نام ارتباطات شرکتی نظیر روابط رسانه‌ای، روابط سرمایه‌گذاری، ارتباطات داخلی و روابط کار وجود دارند که به فعالیتهای روابط عمومی ربط دارند. کارکنان روابط عمومی عموماً توجه خود را به ساختن مناسباتشان با همگان‌هایی معطوف می کنند که به همسازی با آنها بینجامد. کارکنان روابط عمومی باید بدانند که چطور به شکلی شفاف بنویسند، صحبت کنند و با تجزیه و تحلیل امور مبتلابه سازمان و موسسه خود به رفع و رجوع مسائل بپردازند. این مهارت‌ها به شدت مورد نیازند زیرا در رشته روابط عمومی ارتباط پیوسته‌ای میان کارکنان و کسانی وجود دارد که در تعیین سمت سیاست‌های همگانی ایفا می‌کنند. کارکنان روابط عمومی همچنین باید به اندیشه‌ورزی انتقادی بپردازند تا بتوانند به واسطه این مهارت به حل مشکلات احتمالی مشتریان و موکلان خود اقدام کنند.
مهندس حمید سلیمانی مشاور مدیر کل و مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس

___________________________________________________________________
مهندس حمید سلیمانی مشاور مدیر کل و مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس همچون گذشته به عنوان پل ارتباطی میان مردم و سازمان متبوعه عمل نموده و محوریت عملکرد خود را ترویج فرهنگ حفاظت و حمایت از منابع طبیعی قرار داده و در این راه سعی شده تا از جدیدترین فناوری های روز دنیا در جهت برقراری ارتباط دو سویه و سازنده بهره برداری گردد .


___________________________________________________________________
محمد جواد شلتوکار مدیر روابط عمومی شورای استان فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


درابتدا 27  ارديبهشت روز ارتباطات و روابط عمومي را به تمامی همکارانم تبریک می گویم.
اگر بخواهیم یک تعریف جامع از روابط عمومی داشته باشیم ،روابط عمومی مبتنی بر اصول حرفه ای و اخلاقی، به عنوان دانشی کارآمد و موثر است که با  استفاده از توان بالای خودهدفش  ایفای نقش برجسته سازمان در ارتقای مناسبات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است. به قول پرفسور بایرون کولیستان ،روابط عموی کوشش مدیران برای ترغیب مردم یا نفوذ در افکار آنان از طریق کاربرد وسایل ارتباطی است تا آن که مردم نظر خوب نسبت به یک موسسه داشته باشند وآن را محترم شمارند وحمایت وپشتیبانی کنند ودر فراز ونشیب ها در کنار آن باقی بمانند ویا تعابیری از این دست ،نقش واهمیت خاص خود را پیدا می کند.
اما امروزه ودرجریان جنگ نرم روابط عمومی ها نقش دیگری را نیز عهده دار شده اند. در واقع  هدف جنگ نرم استحاله فرهنگي است و از اين رو جنگ نرم  را مي توان يك جنگ  فرهنگي و رسانه‌اي عنوان نمود،  كشورهاي استعمارگر وقتي در جنگ نظامي و سخت به نتيجه دلخواه نرسيدند، سعي در تمركز  بر مسائل فكري و ايدئولوژيك كشور هدف مي نمايند .

از این روشنگري در مقابل  برخی اتفاقات   امري ضروري است كه روابط عمومي ها با رصد و شناسايي شيوه های  مي‌توانند  بهترين پاسخ ها  را براي مخاطبان و جامعه تهيه و به موقع و گسترده  منعكس نمايند .
روابط عمومي ها بعنوان يكي از واحدهاي ستادي هر سازماني به دنبال فعاليت اطلاع رساني ، ارتباط مردمي ، تبليغات  و انتشارات  وظايف متعددي را به انجام مي رسانند و مي توانند نقش بسزايي در مقابله با جنگ نرم در كنار ساير فعاليتهاي نهادهاي فرهنگي و اجتماعي  و سياسي ايفا نمايند و در اولويت جنگ رسانه اي قرار گيرند .

___________________________________________________________________
عطایی مدیر روابط عمومی اداره کل تامین اجتماعی فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس
 

باز هم روز روابط عمومی فرا رسید وباید مشغول تکرار مکررات قبل باشیم .....

نمیدانم واقعاً کی باید روزی فرا رسد که دوستان وهمکاران و شاید بهتر بگویم خانواده روابط عمومی  فارس گرد هم آییم وبا هم افزایی دانش وتجربه یکدیگر ، گامی موثر در اعتلای استان عزیزمان برداریم.
 جزیره ای عمل کردن ، چشم وهم چشمی ، استان فارسیا وشیرازیا... عبارتی هستند که همه دارای بارمنفی اند که به پیکره هنر روابط عمومی در استان صدمه می زند و واقعاً متأثر          می شوم وقتی هموطنی ، شهر یا استانمان را با جای دیگری در باب کمبود وعدم پیشرفت قیاس می کند .
به نظر شما ، روابط عمومی ها نمی توانند پیشقراول پیشرفت ودرقله قرار گرفتن فارس و فرهنگ  غنی ومتمدن آن باشند ؟! صدالبته که هم دانش آن را دارند وهم توانایی اش را .
ولی باز هم جای شکرش باقی است که  واژه « امید » در اعتقاداتمان جایی دارد و به عشق درست شدن کارها زنده ایم . امیدوار یم که روزی فرا رسد که نزد صاحب سومین حرم اهلبیت علیهم السلام سرافرازباشیم .

___________________________________________________________________
زهرا مريدي مسئول روابط عمومي و مشاور جوان مديركل پست استان فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


در طول سال مسوولان و كارشناسان روابط عمومي بعنوان پپيشگامان كار و تلاش، پيگيري جلسات و اطلاع رساني زحمات فراواني را متحمل مي شوند . روابط عمومی با تلاشی آگاهانه موجب خلق جامعه ای انسانی تر بر مبنای همیاری گسترده تر است و گسترش دهنده ی ژرفای معنای عمیق انسانی است.
خوشبختانه با گذشت نیم قرن از پایه گذاری این علم در ایران ، ماهیت حرفه و هنر روابط عمومي از تشریفات و تبلیغات فرا تر رفته و به مرحله ارتباطات تغییر یافته است.  به طوری در چند سال اخير شاهد رويدادهاي  مهمي در حوزه روابط عمومي ايران بوده ايم که فرصتي را به منظور بازيابي اقتدار روابط عمومي ها، به وجود آورد: نام گذاري روز 27 ارديبهشت به نام روز ارتباطات و روابط عمومي در شوراي فرهنگ عمومي، سخنان حكيمانه مقام معظم رهبري در نهم تير ماه 1386 در ديدار رييس جمهور، وزرا و مديران دولت با معظم له مبني بر ضرورت فعال شدن روابط عمومي ها و  تصويب و ابلاغ آيين نامه  جامع روابط عمومي ،خود حاکی از توجه و اهتمام دولت به مقوله ارتباطات و اطلاع رسانی و پویا کردن مسئولیت های ارتباطی در حوزه روابط عمومی است.
روابط عمومی آگاه در یک نظام مدون و در کشوری که رو به سوی افق های روشن دارد، به معنای درک درست زمان و مکان و اجرای دقیق و به جای روابط عمومی است.
واقعیت آن است که در عصر کنونی با شتاب روز آمد علم و فناوری مشکلات و پیچیدگی های مدیریت برسازمان ها، اتکای بیش از پیش به علوم و اصول روابط عمومی را برای یافتن راه های برون رفت از مسایل اجتناب ناپذیر کرده است و يكي از راهكارهاي همسو شدن با شتاب فزاينده كنوني وتحقق بهتردولت الکترونيک، بكارگيري روابط عمومي الکترونيک است تا بتواند کليه مسئوليت هاي اطلاع رساني را بر عهده بگيرد و در کليه زمينه هاي تبليغاتي با روش هاي مدرن کم هزينه و کارآمد وظايف و نقش هاي خود را انجام دهد.

اينجانب به عنوان عضوي كوچك از مجموعه عظيم روابط عمومي "27 ارديبهشت ماه" را به همه مشعل داران فروزان توسعه ارتباطی که با به کارگیری هنر و مهارت و دانش و با هدف توسعه انسانی فضایی سالم برای اطلاع رسانی وسیع و وثیق و ارتباطات صمیمانه و اثر بخش بین مردم و سازمان که پایه ی حرکت اجتماع است فراهم می نمایند وخالصانه در اعتلا و ارتقای فرهنگ مدنی تلاش
می ورزند تبريك عرض مي نمايم.
________________________________________________________________________
دکتر اکبر اجرایی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارساسلام به عنوان جامع ترین و جاودانه ترین دین بیشترین اهمیت را به روابط عمومی و ارتباط موثر با مردم داده است و تجلی این امر مهم در آیات نورانی قرآن و دستورات حیات بخش ائمه اطهار (ع) به خوبی نمایان است.
روابط عمومی به عنوان یکی از مهمترین ارکان هر سازمان و نهاد خصوصی یا دولتی بایستی از هوشمندی و سرعت عمل خوبی برخوردار باشد و علاوه بر اطلاع رسانی به موقع در اطلاع یابی سریع نیز نقش داشته باشد ،امروزه اطلاع یابی فعال و حضور جدی و به موقع روابط عمومی ها می تواند علاوه بر تسریع در انجام امور مردم از بسیاری از نگرانی ها و نارضایتی ها نیز جلوگیری کند، یک روابط عمومی پویا می تواند با استفاده از ابزارهای نوین و روشهای جدید الکترونیک و اطلاع رسانی به موقع علاوه بر کاهش کاغذ  بازی های معمول در برخی ادارات ، سرگردانی و معطلی مراجعین را نیز به نحو چشمگیری کاهش دهد ارتباط موثر و پیوسته روابط عمومی با مدیریت ارشد هر سازمان و بهره گیری از نظرات و انجام مشاوره های لازم می تواند علاوه بر ارتقاء جایگاه اجتماعی سازمانها و کاهش نیاز مراجعه مردم به این ادارات با اطلاع رسانی به موقع و راهنمائی مردم و رفع موانع موجود و بهبود فرایندها ، انجام کار مردم و مراجعین را در کمترین زمان ممکن و به آسانی به انجام برسانند. روابط عمومی می تواند به عنوان رابطی امینی بین مدیریت و مردم با اطلاع رسانی سریع و پیشگیری از وقوع مشکلات و نارضایتی ها نقش واقعی خود در جامعه ایفا کند.روابط عمومی می تواند با مداخله به موقع خدمات سازمانها را با زیباترین و رضایتمندانه ترین شکل به آنان ارائه نماید.

___________________________________________________________________
مهدی زعفرانی مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

روابط عمومی ها به فراخور وظیفه خود که  همان ارتباط  با افکار عمومی است وظیفه  مهم  تسهیل مسیر ارائه خدمات و ارتباط با شهروندان جهت کاهش بروکراسی اداری را بر عهده دارند. این مهم میسر نمیگردد مگر با همسو شدن این خدمات با تکنولوژی و علوم دیجیتال عصر ارتباطات چرا که در این چهار چوب ارتباطات  از گروهی به فردی و دو سویه ارتقاء می یابد و امکان یافتن حقیقت و مرتفع نمودن نیازها  را برای مخاطبین  سهل می نماید . در این زمان است که با رها شدن روابط عمومی ها از قید زمان و مکان روابط عمومی های نوین و مدرن شکل میگیرند و از آنجا که منافع مشترک تمامی گروه های فعال تامین میگردد شاهد حضور مبتنی بر اعتمادی خواهیم بود که حاصل آن رشد و شکوفایی آن سازمان خواهد بود وظیفه میدانم که این روز را به تمامی زحمت کشان این عرصه که برای تعالی افکار عمومی گام بر میدارند تبریک گفته و از خداوند منان آرزوی موفقیت و سربلندی نمایم
                                                 
___________________________________________________________________
بهتری نژاد مسئول روابط عمومی عتبات و عالیات فارس

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


نقـش روابط عمومــی الكترونيك

 روابط عمومي به عنوان قلب تپنده سازمانها  و نهادها و به عنوان چشم بيناي ادارات مطرح و مبرهن است که پويايي روابط عمومي الخصوص روبط عمومي الكترونيك موجب رشد و بالندگي مجموعه ها و ادارات و مراکزمي گردد . در روابط عمومي الكترونيك با ايجاد زير ساخت هاي مناسب  مي توان با ايجاد حسن تفاهم، حسن رابطه و مشاور مديريت ارتباط خوبي بين مردم با مديريت آن مجموعه ايجاد و زمينه را براي كاهش بروركراسي اداري فراهم كرد .
در روابط عمومي الكترونيك مي توان براي توسعه طرح هاي موجود روابط عمومي استفاده كرد كه باعث توسعه فعاليت هاي سنتي آن نيز مي شود. به علاوه در روابط عمومي الكترونيك، رابطه موجود بين روابط عمومي و روزنامه نگاران را تغيير داده و اين امر نشانگر اين است كه روابط عمومي از پوسته يك شغل رابطه يي صرف خارج خواهدشد و به جايگاه شايسته و بايسته خود دست مي يابد .
مساله ديگر كه در اين زمينه مي توان به آن اشاره كرد اين است كه روابط عمومي الكترونيك يك چرخه خبري 24 ساعته به وجود آورده است ، يعني مخاطبان در هر زمان و مكان كه اراده كنند مي توانند به مطالب مورد دلخواه خود دست پيدا كنند.در واقع، روابط عمومي الكترونيك محدوديت هاي موجود را از بين برده است و شما در روابط عمومي الكترونيك با تك تك مخاطبان در ارتباط هستيد.     

___________________________________________________________________
مهدی عباسی مدیر روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


امروزه روابط عمومی که به عنوان چشم و گوش و آیینه تمام نمای سازمان به منظور همکاری افکار عمومی با سازمان تلقی می شود زمانی به موفقیت دست می یابد که از سوی بالاترین قدرت سازمان مورد حمایت قرار گیرد. چنانچه روابط عمومی مورد قبول و باور مدیران ارشد سازمان باشد می تواند بعنوان بازوی مدیریت در امر ارتباط و استقرار حسن نیت و تفاهم عمل نماید.
___________________________________________________________________
بهزاد هراتی مسئول روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس

یکی از اهداف اساسی روابط عمومی تأثیر بر افکار و عقاید عمومی و متقاعد ساختن مردم در امری که مورد نظرسازمان است می باشد و این هنری ظریف  و بسیار کارساز بوده که باید در برنامه ریزی های روابط عمومی جای خود را به روشنی نشان دهد.
___________________________________________________________________
محمود ده بزرگی مدیر روابط عمومی بهزیستی فارس
                                                            
 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس
                                              
امروزه نقش روابط عمومی ها در کمک به تصمیم گیری های مدیریتی و استراتژیک یک سازمان نقشی قابل توجه است. نقش روابط عمومی به عنوان ابزار مدیریتی برای فعالیتهای حرفه ای، علمی و الکترونیکی،‌ از مشخصه های جدید روابط عمومی در عصر ارتباطات است .اهمیت جایگاه روابط عمومی در عصر ارتباطات و در دورانی که اطلاع‌رسانی در همه عرصه‌ها پیشتاز است، دوچندان شده است به گونه ای که موفقیت سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌ها و دوامشان در عرصه‌ها و فعالیت های تخصصی به عملکرد روابط عمومی‌های آن‌ها وابسته است.
روابط عمومی مدون و برنامه ریزی شده یکی از ابزارهای قوی مدیریت افکار است، روابط عمومی به عنوان اصلی ترین حلقه ارتباط بین مدیران و کارکنان، مسئولیت خطیری در فرآیند دسترسی مدیران و افکار جمعی کارکنان دارند به همین دلیل توجه ویژه به روابط عمومی، به عنوان نهادی که می تواند به صورت نظام مند، برنامه ریزی شده و سنجیده در جهت ایجاد، حفظ و گسترش تعامل و تفاهم مدیران با کارکنان اقدام کند، بسیار حائز اهمیت است.
___________________________________________________________________
حسین روزبهی مدیر روابط عمومی سپاه ناحیه بقیه الله شیراز:

 • (190) آرشیو عکس مدیران روابط عمومی ادارات و ارگانهای فارس


مسوول روابط عمومی این نهاد معتقد است كه نقش روابط عمومی در یك مجموعه و نهاد جایگاهی والا است كه می تواند آن مجموعه و نهاد را به جایگاه واقعی خود برساند.
ستواندوم پاسدار حسین روزبهی كاركرد روابط عمومی ها را به عملكرد قلب در بدن انسان تشبیه كرد و گفت: بخش روابط عمومی قلب تپنده نهاد مقدس سپاه است.

___________________________________________________________________
رسول رحمتی  مدیر روابط عمومی اداره كل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان فارس:

وی با اشاره به این كه از روابط عمومی به عنوان هنر هشتم یاد می شود، اعلام كرد: روابط عمومی ها می توانند سكوی پرتاب سازمان ها در دستیابی به اهداف خود باشند.
رسول رحمتی اظهار داشت: روابط عمومی در ایران در حال پوست اندازی جدید است كه در صورت توجه می تواند در بخش های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و مدیریتی كشور تاثیرات مثبتی بر جای بگذارد.
وی گفت: به نظر می رسد مدیریت های كلان باید در بحث روابط عمومی ها حساس تر و جدی تر باشند چرا كه روابط عمومی ها به عنوان چشم و گوش سازمان ها شناخته شده اند.

___________________________________________________________________
روابط عمومي دركشور:


    باتوجه به اینکه نظام جمهوری اسلامی ايران نظامي مردمي است و مشروعيت هرنوع حركت رابرپایه حمایتهای مردمی استوار وافکار عمومی را پایه واساس هرحرکت مشروع ومنطقي مي داند، سوق دادن افکار عمومی به سمت وسوی برنامه هاي سازمانها کار روابط عمومی است.
    آنچه باعث مسرت بيشترفعالان ارتباطات وروابط عموي شده اينكه دردودهه اخيرعلوم ارتباطات دركشور ازجايگاه بهتري برخوردار شده ودولتها به اين امربيشتر بهاء داده ومي دهندزيراآگاهي ملت ازتلاش نظام درخدمات رساني بهتر وايجادامكان زندگي مطلوبتر براي مردم به توفيق بيشترنظام ازبهره مندي ازپشتيباني افكارعمومي منجرمي شود. اما روابط عمومي دركشورهنوزبه پشتيباني بيشترازسوي دولت وگسترش علوم ارتباطات نيازمنداست.
___________________________________________________________________
گرد آوری مطالب :سایت مطبوعات فارسs

نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :        

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter