برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز دوشنبه 16 تیر 1399   برابر با  :    6/7/2020  میلادی    مصادف با :    1441/11/15  قمری
(1393/12/19) رئیس بنیاد انقلاب اسلامی کشور:
طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ (ع) در مراحل پایانی است
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با بیان اینکه طرح توسعه حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) به لحاظ اجرا رو به اتمام است گفت: کارهای جزیی در اجرا مانده که امید است در اوایل فروردین ۹۴ در اختیار زائران قرار گیرد.
مطبوعات فارس/ به نقل از روابط عمومی بنیاد مسکن فارس، علیرضا تابش در بازدید از مراحل پایانی اجرای طرح توسعه حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) اظهار داشت: این طرح  باشکوه و زیبا پیرو سفر مقام معظم رهبری آغاز شد و با اندیشه متعالی معظم له مبنی بر نامگذاری شیراز به عنوان سومین حرم اهلبیت (ع) به وجود آمد و اکنون مراحل پایانی را میگذراند.

وی افزود: مطالعات  گسترده برای طراحی و اجرای این طرح آغاز شد،کمبودهای زایرن و مجاورین احصا گردید و بافت پیرامونی آن مطالعه شد و توسط عده‌ای از متخصصین ما طرح‌های فرادستی منطقه  به دقت بررسی گردید و این طرح توسعه در نهایت نهایی شد.

تابش به نقش تاریخی شیراز در معماری اشاره کرد و گفت: این مکان با حفظ همه اصول معماری و همسازی  با معماری ایرانی و اسلامی و طراحی بسیار زیبا و جامع انجام شد.

وی به زمان کوتاه شروع و اجرای طرح اشاره کرد و گفت: طرح یاد شده از سال 91 کلید خورد و بر این باوریم که در پایان سال 93 در اختیار مردم و مسافرین و گردشگران قرار گیرد و این مدت کوتاه ترین زمان ممکن برای اجرای طرحی با این عظمت و شکوه است.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور به برخی از ویژگی های ممتاز طرح توسعه حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) اشاره کرد و گفت: طرح ساختمان‌ها بیشتر شامل یک صحن وسیع و زیبا به وسعت  11 هزار متر مربع است که همه جنبه‌های معماری آن در عین سادگی با شکوه است.

وی گفت: شبستان در این طرح ویژگی خاص دارد و آنچه در طراحی لحاظ شده به طور کامل کاربردی و منطبق با معماری اسلامی است و ویژگی خاص آن این است که خیلی روان مردم می‌آیند و جمعیت تخلیه می‌شود و از محیط به آسانی استفاده می‌کنند.

تابش خاطرنشان کرد: طرح توسعه حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) همه نیازهای مردم را رفع می‌کند، طرح خیلی با شکوه و نفیس است در عین حال که سادگی دارد المان‌های پیچیده‌ای ندارد، فضایی مذهبی است که القا کننده شکوه عبودیت است و حس معنوی خاصی دارد.

وی گفت: طراحان از رنگ غالب سفید در شبستان استفاده کرده‌اند، بتون اکسپوز سفید در آن استفاده شده و بقیه پوشش‌ها از گچ بری‌های هنرمندانه استفاده شده که هنرمندانی از استان فارس و خراسان رضوی،  اصفهان، کرمان و تهران آن را اجرا کرده‌اند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور اظهارداشت: کارهای چوبی در این طرح  یک عنصر تزیینی است که سابقه ممتد در شیراز و معماری این شهر دارد، درب‌ها در عین حال که کارکرد خود را دارد عنصر تزیینی است و با شیشه رنگی که القا کننده حس و حال معماری منطقه است تزیین شده است.

وی افزود: در محراب شبستان کار هنرمندانه گچ بری اسلامی انجام شده و جایی که شبستان  به حرم مطهر وصل می‌شود به سادگی و با معماری خاصی این کار صورت گرفته و براحتی مردم بعد از زیارت حرم مطهر در این مکان قرار می‌گیرند و عبادت می‌کنند.

تابش گفت: طرح توسعه حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع)  برای کلیه مراسم‌ها در اختیار مردم است، برای برگزاری نماز جمعه و مراسم مذهبی مناسب است و به گونه‌ای اجرا شده که خانواده‌ها می‌توانند به طور مشترک براحتی از آن استفاده کنند.

وی با اشاره به امکانات ویژه برای رفت و آمد بانوان در شبستان گفت: قسمت بالکن ویژه حضور خانم‌ها طراحی شده که با پله برقی به سهولت می‌توانند رفت و آمد کنند و از آن بهره گیرند.

تابش همچنین به اجرای امکاناتی برای معلولان و افراد ناتوان در این طرح اشاره کرد و گفت: آسانسورهای ویژه معلولین و سالخوردگان در طراحی تعبیه شده و کل مجموعه نور طبیعی روز را دارد و نیاز به نورپردازی در آن نیست.

وی همچنین گفت: لوسترها همه ساخت داخل است و برای این کار طراحی و اجرا شده و جلوه بی بدیلی در شبها به شبستان می دهد.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور به تاسیسات اجرا شده در طرح نیز اشاره کرد و گفت: تاسیسات برقی در این طرح طراحی خاص دارد و همه کار داخل است، تهویه مطبوع و توزیع هوای یکنواخت و برگشت هوا بدون سروصدا در آن انجام می‌شود.

وی گفت: گرمایش و سرمایش در آن به طور کامل کنترل می‌شود و آب گرم وضو خانه‌هایی که زمینه دسترسی زائران براحتی به آن فراهم است و در فضایی به وسعت حدود 20 هزار متر مربع در نظر گرفته شده است.

وی همچنین به برخی مشخصات سازه ای طرح اشاره کرد و گفت: ستون ها در این طرح  17 تا 23 متر شمع کوبی شده است، خاک نامناسب این منطقه می‌طلبید که استحکام بنا بیشتر شود از این رو این شمع ها ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه حدود 135 هزار نفر روز کارگر ماهر و ساده و متخصص و کارشناس در این طرح کار انجام شده گفت:  در صحن ویژگی‌های ممتاز کاشی کاری اجرا شده و آجر کاری منحصر به فرد با معماری قدیم شیراز در این طرح  پیوند دارد.

این مقام ارشد اجرایی بنیادمسکن کشور با اشاره به اینکه تولیت حرم مطهر و مسئولان حرم با همکاران متخصص ما در طراحی و اجرا و مدیریت در هماهنگی‌های انجام شده خیلی خوب همکاری کردند گفت: مسئولین آستان مطهر خیلی همکاری کردند آنها بسیار شایق و همکار و همدل بودند و این جای سپاس دارد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با بیان اینکه طرح توسعه حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) به لحاظ اجرا رو به اتمام است گفت: کارهای جزیی در اجرا مانده و  چون استقبال در استفاده از طرح زیاد است و ما با خیل عظیم جمعیت روبرو خواهیم بود باید قبل از آن همه تاسیسات و برق و آب و سیستم های بهداشتی تست شود و زیربار قرار گیرد  تا نقصی نداشته باشد، اکنون ما در این مرحله هستیم  و امید است در اوایل فروردین سال آتی این طرح در اختیار مردم قرار گیرد و همگان از آن استفاده کنند.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter